ďťż

______Odległość od sąsiada____??? Dziwny przypadek???

______Odległość od sąsiada____??? Dziwny przypadek???
MimblaM - 08-05-2006 20:39
Moi znajomi mają wąską działkę. Niestety kiedyś bez ich zgody sąsiad pobudował się niemal na granicy z nimi (pewnie nawet bez pozwolenia). Teraz wystąpili o Decyzję dot. War. Zabudowy i gmina wydala im takie warunki, ale w decyzji mają że muszą się odsunąć od tego sąsiada o 8 metrów jeśli chcą mieć okna, a 4 jeśli nie.
Do tej pory znajomi byli przeświadczeni, że trzeba się tylko odsunąć o 4 m. od granicy jeśli okna i 3 jeśli bez.
Czy wiecie z czego wynikają takie przepisy, bo im to praktycznie uniemożliwia wybudowanie czegokolwiek??? Czy te granice są nieprzekraczalne, bo z tego co mówi ich architekt to zależy to od strażaków???

Bardzo proszę o szybką odpowiedź bo sprawa jest naprawdę pilna!!!!

robert skitek - 08-05-2006 22:50
8m wynika także z Warunków Technicznych.
chyba paragraf 271

pozdrawiamMimblaM - 08-05-2006 23:36
...i co nie można nic zrobić, przecież w tym momencie ich działka jest właściwie bezwartościowa???robert skitek - 08-05-2006 23:52
- budować sciane bez okien, albo
- wystapić o odstępstwo od WT, albo
- podkablowac samowolę sąsiada

MimblaM - 09-05-2006 13:38
dziękuję za podpowiedzi.

ściana bez okien nie bardzo wchodzi w grę, bo budynek jest długi

sąsiada chyba trzeba będzie podkablować, bo on na domiar tego wszystkiego jeszcze coś kombinuje w gminie( która nie ma kompletnie żadnych dokumentów na jego samowolkę, znajomi już zrobili wywiad). W sumie to im na tym nie bardzo zależy aby robić komuś problemy, ale sąsiad sam się proi i nie będą mieli wyjścia jeśli nie zmieni szybko swojego podejścia.

Powiedziałeś, że mogą starać się o wyjątek od WT, a jak to się praktycznie robi.
Chyba nie ma co się odwoływać od tej decyzji bo wtedy rozstrzyga SKO???
Czy należy złożyć jakiś wniosek w gminie i czy ten sąsiad od samowolki, będzie miał cos do powiedzenia w tej sprawie???sSiwy12 - 09-05-2006 14:35
Tak po prawdzie, to wydaje się, że problem leży po stronie gminy. Gmina przy wydaniu WZ powinna oceniać sytuację zgodną z prawem, a zgodnie z prawem tego budynku nie ma. Logika nakazuje tobie wydać WZ o sąsiada poprosić o przesunięcie budynku (czytaj rozbiórkę). Właściciele tej działki muszą się odwołać, bo WZ nie może być wydane z naruszeniem prawa, a takowe zaistniało ze strony sąsiada. Mało tego samowoli nie można zalegalizować tym bardziej, że naruszono ogólne warunki zabudowy (owe 4 lub 3 m od granicy). Coś mi się wydaje ( nie jestem pewien), że w przypadku przyjęcia tego rodzaju WZ jednocześnie akceptujecie i niejako wydajecie zgodę na takie usytułowanie budynku sąsiada na działce.
Powered by WordPress, © Hiszpania i fotografie