ďťż

Mam działkę rolną czy budowlaną?!

Mam działkę rolną czy budowlaną?!
- 06-10-2003 20:26
Kupiłam działkę, piękną i wydawałoby się budowlaną. Zostałą ona wydzielona z większej. Na własne oczy widziałam oryginalną decyzję gminy na temat wydzielenia mojej działki, w której została opisana jako przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Kupiłam, podpisałam akt notarialny, w którym zostało napisane, że zakupuję działkę budowlaną.
Niedawno przyszło info o założeniu i wpisie do księgi wieczystej. I tam moja działka została opisana jako "pastwiska stałe i grunty orne". Według notariusza wszystko jest OK. Jak dostanę pozwolenie na budowę, to prawdopodobnie ten wpis zostanie zmieniony.
Wydało mi się to dziwne. W sądzie powiedzieli, że zakwalifikowali moją działkę zgodnie z mapką do celów informacyjnych, w której jest ona oznaczona jako R-IVb. Jak im przyniosę mapkę gdzie działka będzie oznaczona jako B to zmienią wpis. Akt notarialny według sądu ma mniejsze znaczenie niż ta mapka.
W gminie potwierdzili, że to jest działka budowlana i bodajże od tego roku takie oznaczenie (R-IVb) również obowiązuje w przypadku działki budowlanej. Więc mapki z nowym oznaczeniem nie będę miała.
Tylko, że właśnie dostałam od tej samej gminy decyzję o nałożeniu podatku i jest to PODATEK ROLNY!!!
Jednocześnie czekam na warunki zabudowy, które już mam określone, uzgodnione z Urzędem Wojewódzkim i niedługo zostaną mi wydane. Bez żadnego odrolniania działki.

Czy ktoś z Was ma pojęcie jaką mam działkę i o co w tym wszystkim chodzi? Co powinnam zrobić aby wyjaśnić tą sprawę?
Proszę pomóżcie!!!

eska-j - 06-10-2003 20:28
To byłam ja, tylko minie wylogowało.Marbo - 06-10-2003 22:13
Taki stan, jaki opisujesz dotyczy większości ( o ile nie wszystkich) działek, ktore w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są np. pod zabudowę jednak dotychczasowe ich sposób użykowania był tzw. rolny. Przed złozeniem dokumentów do pozwolenia na budowę będziesz musiala wystąpić do starostwa o wyłączenie części gruntu przeznaczoną pod zabudowę spod produkcji rolnej ( teren zaplanowany pod dom, garaż, dróżki i podjazdy). W zależności od klasy gruntu ustalana jest opłata za wyłączenie spod produkcji rolnej.
Po wybudowaniu domu i przyjęciu go do użytkowania zmiany dotyczące sposobu użytkowania gruntu wprowadzane są do ewidencji gruntów - w konsekwencji płaci się inne podatki.[/list][/list]- 07-10-2003 01:22
Marbo, dziękuję - coś mi się rozjaśniło.

Nie rozumiem jednak dalej, co znaczy, że działki Czy to znaczy, że są to działki budowlane czy też może rolne?

Nie wiem również dlaczego będę musiała skoro w wymienionej przeze mnie decyzji o podziale, moja działka została opisana jako w całości przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną?

eska-j - 07-10-2003 01:28
To znowu ja - nie wiem dlaczego dzisiaj ciągle mnie wylogowuje :roll: .mbz - 07-10-2003 10:35
Bo to sa dwie oddzielne rzeczy, o ktorych juz kilka razy pisalam.
1. zmiana przeznaczenia dzialki w planie zagospodarowania ( co juz masz)
2. wylaczenie gruntu z produkcji rolnej ( do 500m za darmo)Żaba - 07-10-2003 10:46

Bo to sa dwie oddzielne rzeczy, o ktorych juz kilka razy pisalam.
1. zmiana przeznaczenia dzialki w planie zagospodarowania ( co juz masz)
2. wylaczenie gruntu z produkcji rolnej ( do 500m za darmo)
Mała poprawka opłata za wyłączenie z produkcji rolnej w znacznej mierze zależy od klasy gruntu. Od IV klasy wyłączenie jest bezpłatne beż względu od ilości wyłączanych metrówMarbo - 07-10-2003 23:06
Gościu, a co masz na swojej działce? Stoi tam jakiś dom, jest wybudowana droga, czy może jakiś warsztat sklep. Jeżeli nie to z pewnościa ziemia ta była użytkowana rolnie - grunty orne i pastwiska stałe jak stoi w dokumentach. Plan zagospodarowania przestrzennego mówi, że można ten rolny teren przeznaczyć pod zabudowę - taki stan nazywamy potocznie "działką budowlaną". Plan np. mógłby zakładać zalesienie, pozostawienie użytków rolnych czy np. przeznaczenie pod usługi itp. Dopóki plan nie zostanie zrealizowany (w twoim przypadku zakończona budowa) dopóty działka w ewidencji gruntów będzie rolna. A co do wyłączenia spod produkcji rolnej - takie są przepisy i tyle.eska-j - 08-10-2003 00:59
Marbo, wielkie dzięki. Zastosowana przez Ciebie łopatologia była skuteczna: ZAJARZYŁAM! :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiamandy999 - 11-10-2003 02:02
Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej 500m2 za free - zgadza się.
Natomiast jeśli ktoś chce wyłączyć więcej powierzchni to często się zdarza, że też jest za free, gdyż opłatę nalężną za wyłączenie pomniejsza się o wartość rynkową powierzchni gruntu której dotyczy wyłączenie, a ponieważ w miastach ceny działek są wysokie opłaty są 0.
Z pozdrowieniami
andy999pinka - 20-10-2003 12:10
Witajcie,
Mam chyba podobny problem, z ta róznicą że nie jestem jeszcze właścicielelem działki, a jedynie rozwazam jej zakup. Otóż grunt sklasyfikowany (w planie zagospodarowania) jako R3- dawny rolny ale z promesą pod zabudowe jednorodzinna, taki komunikat otrzymalam w Wydziale Architerkuty. Moje obawy co do jego ewentualnego zakupu dotyczą przykrej daty 31.12.2003 wraz z upływem której przestanie obowiązywać aktualny plan zagospodarowania. Kiedy "uchwali sie" nowy- tego nie wie nikt. Poza tym powiedziano mi w gminie, ze podług nowego planu grunty R3 moga uzyskac na powrót status gruntów rolnych bądź budowalnych - czyli na dwoje babka wróżyla. Wiem, że wyjściem byłoby jeszcze w tym roku uzyskać pozwolenie na budowe, ale na dzień dzisiejszy jest to nierealne bo zostało 2 mc-e do końca roku. Mogę zajrzeć jeszcze do Studium uwarunkowań (podstawa do sporządzenia nowych planów) ale nigdy nie będzie 100% pewności, że jego postanowienia ostaną się w planie zagospodarowania. Czy macie jakąś koncepcje jak można uniknąć potencjalnych, niekorzystnych skutków nowego planu tj. nabycia gruntów rolnych? Ewentualnie z czym się będzie wiązało odrolnienie (formalności) i jak długo może trwać? Jaki macie doświadczenia z Agencją Nieruchomości Rolnych, której przysługuje prawo pierwokupu gruntów sklasyfikowanych jako R3? Przekierujcie, jeżeli podobne wątki były już poruszane, z góry dziekuje...
PinkaArsen - 20-10-2003 12:26
Mam pewien pomysł, ale nie wiem, czy da sie go zrealizować, musisz zapytać w Gminie: wystąp o wydanie Warunków Zbudowy i Zagospodarowania dla tej działki. Warunki są ważne dwa lata i jesli tam bedzie zapisane, ze możesz budować, to wygaśniecie planów nie bedzie Ci przez te dwa lata zagrażac, bo prawo wstecz nie może działać.krzyss - 20-10-2003 12:27
Kupiłem dokładnie tak samo, rolna, podzielona , przeznaczona do zabudowy. Teraz muszę wziąć od architekta projekt zagospodarowania działki i iść (w Warszawie) na Koszykową, gdzie mi "odrolnią" tą część, która będzie zabudowana (???) Początkowo myślałem, że całą (???) Ale co mi tam, ważne, że można budować. Natomiast korzyścią rolnej jest to, że niższy podatek się płaci (choć i tak to groszowe sprawy). To odrolnienie załatwiają w ciągu kilku dni, tyle, że trzeba tam się wybrać...pinka - 20-10-2003 15:17
Dzieki za szybką reakcję. Odpowiadam i zadaję pytania w wg kolejności:

Arsen: Z tego co mi powiedziano w gminie warunki zabudowy nie będą wiążące w perspektywie zmiany planu. Rozwiązaniem byłaby jedynie uprawomocniona decyzja - pozwolenie na budowę wydana w 2003r. Zgodnie z art 65 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym:
"Organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli (...)
pkt. 2) dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji".
Wynika z tego, ze 100 % pewnosci mam tylko w razie braku zmian w nowym planie. A chodzi o dzialanie asekuracje na wypadek zmian.

Krzyss: Czy przy kupnie Twojej dzialki posredniczyla Agencja Nieruchomosci Rolnych, ktorej przysluguje prawo pierwokupu i czy takze nabyles grunt R3, czy typowy grunt rolny ? [/url]krzyss - 21-10-2003 08:50
Kupiłem od właściciela jako jeden z wielu po wykonaniu podziału z założeniem (pismo z gminy) wykorzystania działek pod zabudowę - co było i jest zgodne z planem zagospodarowania.
Co do R3 to nie wiem, bo do końca się na tym nie znam. W rejestrze gruntów były to łąki i zarośla :roll:
Powered by WordPress, © Hiszpania i fotografie